Powiedz jak możemy Ci pomóc

JB Energia

Dąbrowa Tarnowska

3

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ekologiczne źródła energii – fotowoltaika w natarciu

Autor: JB Energia, publikacja: 2019-04-19

Odnawialne źródła energii, nazywane często również ekologicznymi źródłami energii, to surowce, których brak nam nie grozi. Proces ich odnowy jest bardzo szybki, dzięki czemu nawet intensywna eksploatacja nie powoduje wyczerpania źródła danego surowca. Aktualnie do najpopularniejszych (niedeficytowych) źródeł energii zaliczyć możemy: promieniowanie słoneczne, wiatr, energię wody oraz źródła geotermalne. W dzisiejszym artykule zajmiemy się wykorzystaniem promieniowania słonecznego.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Nagłe zaskoczenie wzrostem cen energii elektrycznej

Wzrost cen energii elektrycznej towarzyszy nam nieprzerwanie od kilku lat. Wciąż rosnące ceny sprawiają, że coraz częściej poszukujemy alternatywnych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd.

Jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań jest skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku promieniowania słonecznego. Przekształcenie go w energię elektryczną pozwala nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale również pozytywnie wpływa na środowisko.

Fotowoltaika – a co to takiego?

Za przekształcenie promieniowania emitowanego przez słońce w energię elektryczną odpowiadają panele fotowoltaiczne. Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzane są z tzw. wafli krzemowych. Zachodzący wewnątrz paneli efekt fotowoltaiczny pozwala na wytworzenie energii elektrycznej, która następnie może zostać wykorzystana zgodnie z oczekiwaniami właściciela instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowym atutem fotowoltaiki jest możliwość odsprzedaży wytworzonej energii elektrycznej do zakładu energetycznego, a tym samym powiększenie własnych zasobów finansowych. Własna instalacja fotowoltaiczna to także niezależność od rosnących cen prądu i zakładu energetyki.

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika podobnie jak inne alternatywne sposoby pozyskiwania energii (np. kolektory słoneczne) posiada zarówno wady, jak i zalety.

Główne zalety fotowoltaiki to m.in.:

  • bezobsługowość
  • łatwość montażu
  • oszczędność na rachunkach za prąd
  • uproszczona procedura przyłączenia do sieci instalacji do 50kWp
  • wzrost wartości rynkowej budynku
  • wizerunek osoby troszczącej się o środowisko.

Ponadto dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej właściciel może zyskać dodatkowe źródło przychodu, a także bezawaryjny sprzęt, który będzie działał przez około 25-30 lat.

Wady fotowoltaiki

Jedną z głównych wad fotowoltaiki jest zaś jej mniejsza efektywność działania w okresie zimowym. Wada ta jest jednak rekompensowana w czasie upalnego lata, gdy instalacja produkuje większą ilość energii, niż może zostać zużyta przez konsumenta.

Fotowoltaika – podsumowanie

Fotowoltaika to wciąż niedoceniane źródło pozyskiwania energii elektrycznej. W Polsce według danych Urzędu Regulacji Energetyki stanowi jedynie 1% wszystkich instalacji odnoszących się do odnawialnych źródeł energii (dane na koniec 2017 roku). Jednak z roku na rok notuje się tendencję wzrostową.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 296 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice